Και μαθηματικά το Πρωτάθλημα στην Μπάρτσα (Βίντεο)

Το τρίτο σερί Πρωτάθλημα κατέκτησε η Μπαρτσελόνα και μαθηματικά, αφού έχουν μείνει μόλις δυο αγωνιστικές πριν το τέλος και βρίσκεται 6 βαθμούς μπροστά απο τον δεύτερο. Η Μπαρτσελόνα που έμεινε στο 1-1, στον εκτός έδρας αγώνα με την Λεβάντε(11/5), πανηγύρισε το τρίτο συνεχόμενο Πρωτάθλημα. Οι Μπλαουγκράνα άνοιξαν το σκορ στο 28' με γκολ του Κεϊτά, ενώ 13 λεπτά αργότερα η Λεβάντε ισοφάρισε με γκολ του Σαϊσέδο στο 41'. Η Μπαρτσελόνα που είχε την κατοχή, δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα δεύτερη φορά στα δίχτυα. Κάτι που δεν πτόησε τους παίχτες και ανθρώπους της Μπαρτσελόνα που βρισκόταν στον πάγκο, αφού αρκετά λεπτά πριν το σφύριγμα της λήξης είχαν σηκωθεί και αγκαλιαζόταν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το τρίτο σερί πρωτάθλημα ήταν το πέμπτο στα τελευταία επτά χρόνια και το 21 στην 111χρονη ιστορία της.