Παναθηναικός-Μακάμπι Τελ Αβίβ-1 Ημίχρονο

Νικητή βρίσκει το πρώτο ημίχρονο το Παναθηναικό με 30-33.

Ο Παναθηναικός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο τον βρήκε να κερδίζει με 15-22.Είδαμε μερικές όμορφες ενέργειες και από τις δύο ομάδες με κορυφαία φάση το κάρφωμα του Μπατίστ μετά από έξυπνη πάσα του Διαμαντίδη.Τα λάθη όμως δεν έλειψαν καθώς έγινε σε μερικές στιγμές κατάχρηση της ντρίμπλας,όπως σε δύο χαρακτηριστικές στιγμές του Περπέρογλου.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο της Μακάμπι,όμως ο αρχηγός του Παναθηναικού Δημήτρης Διαμαντίδης φρόντισε να απαντήσει άμεσα με σουτ από τα 6,25,βάζοντας το πρώτο τρίποντο της ομάδας του στον αγώνα!
Στην συνέχεια από τη Μακάμπι ξεχώρισαν ο Έντσον που είχε 12 πόντους στο 5 λέπτο και ο Μπλου με 2 στα 3 τρίποντα που μπήκαν σε κρίσιμη στιγμή για να μειώσει αρχικά στο -2 και αργότερα στο -1.Ο Παναθηναικός από την άλλη κατάφερε να παίξει ένα πολύ καλά στημένο αμυντικό παιχνίδι και μάλιστα μοίρασε και δύο τάπες που ξεσήκωσαν τους οπαδούς του(Ο Μάριτς στο Σχορτσιανίτη,Σάτο στον Έντσον).Τελικό σκορ ημιχρόνου ήταν 30-33.